SONDA : Do jakiego Operatora przeniósłbyś numer?
Play
Orange
T-Mobile
Plus GSM

Czy nadchodzi koniec ery SMS-ów?

Dodano: 01.12.2016

Czy komunikatory internetowe wyprą SMS-y ?

Porozumiewanie się przez sms-y rozpoczęło się ponad 25 lat temu. Jest to zatem standard komunikacji nieco przestarzały i obecnie musi konkurować z aplikacjami działającymi bazie VoIP jak Skype, Facebook Messenger czy WhatsApp. Komunikatory tekstowe VoIP działają w warstwie internetowej i nie zależą od usług świadczonych przez operatora komórkowego. Ich zaletą jest fakt, że przesyłanie wiadomości w zasięgu bezpłatnych sieci WiFi jest całkowicie bezpłatne. Ponadto komunikatory tekstowe są bardziej rozbudowane w różnego rodzaju usługi oraz potrafią przesyłać obrazy czy realizować transmisję wideo. Na korzyść komunikatorów przemawia także fakt, że obecnie internet mobilny 3G/4G staje się coraz tańszy a pakiety internetowe stały się praktycznie elementem składowym prawie każdej oferty abonamentowej czy też każdego pakietu usług prepaid.

Na korzyść SMS-ów natomiast przemawia fakt, że są one coraz częściej wykorzystywane jako wiadomości autoryzacyjne od banków czy innych systemów dostępowych. Są one również wykorzystywane w komunikacji sieci handlowych z klientami, w działalności ubezpieczeniowej, przy umawianiu wizyt u lekarza czy w urzędzie itp. Ponadto nielimitowane sms-y i mms-y są bardzo często elementem składowym ofert abonamentowych oraz pakietów usługowych prepaid.

 

Co mówią statystyki?

Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno raport pod tytułem Łączność – wyniki działalności w 2015 roku. Wynika z niego, że w roku ubiegłym Polacy wysłali 52 400 milionów wiadomości tekstowych, czyli o 404 mln więcej niż w 2014 r. Z  raportu tego wynika również, że Polsce najwięcej SMS-ów wysłano w 2012 roku

 

TABL. 18(25).  TELEFONIA  RUCHOMA

Wyszczególnienie Jednostka miary 2014 r 2015 r
Liczba nadanych SMS  w mln szt. 51 996 52 400
Średnia liczba nadanych SMS przypadających na 1 abonenta w szt. 903 931
Liczba nadanych MMS w mln szt. 527 740
Średnia liczba nadanych MMS przypadających na 1 abonenta w szt. 9 13

 

Przykładowe dane z sieci Orange

Z informacji uzyskanych od operatora Orange Polska wynika, że klienci tej sieci wysyłają w dzień roboczy ok. 40 mln SMS (w weekend ruch jest o 20-25 proc. mniejszy).

Statystyki Orange pokazują również, że najwięcej SMS-ów w jednym dniu wysyłanych jest w Wigilię - ok. 85 mln (dane z 2015 roku). Następne ,,gorące" dni to : Dzień Kobiet ok. 50 mln i Wielkanoc ok. 55 mln (dane z 2015 roku). Ciekawostką jest fakt wzrostu wysłanych wiadomości w trakcie meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej, głównie po każdym golu.

Podsumowanie

Wbrew oczekiwaniom specjalistów i użytkowników prawie każdego roku ilość wysyłanych SMS-ów wzrasta. Być może jest to spowodowane naszymi przyzwyczajeniami. Jest to bowiem wyjątkowo prosta forma komunikacji i niedroga. W coraz bardziej popularnych taryfach typu no-limit nielimitowane sms-y są z reguły dodatkiem do nielimitowanych rozmów.

Na popularność sms-ów wpływa równeż fakt, że jeszcze spora cześć osób użytkuje klasyczne telefony zamiast smartfonów. Tak więc popularność sms-ów to częściowa zasługa ludzi starszych, którzy nie potrafią się przekonać do komunikatorów. Biorąc wszystko pod uwagę, wydaje się, że już niebawem liczba wysyłanych sms-ów zacznie spadać.

 

Autor: Krzysztof Nieścioruk
Źródło: www
Zobacz więcej nowości

więcej
więcej
© Przeniesieniegsm.pl Wszelkie prawa zastrzeżone 2011